Nejprve si trochu objasníme, co to je vlastně smalt. Smalt je roztavená směs křemíku, která vytváří na kovovém nádobí tvrdý hladký ochranný povlak. Dá se říci, že je to materiál podobný sklu a porcelánu. Přestože je také tak křehký, může bez ztráty barvy a lesku vydržet i stovky let. První smaltované nádobí se začalo používat nějak v polovině devatenáctého století. Brzy si získalo velkou popularitu a díky masivní průmyslové výrobě se rychle dostávalo do všech domácností. Ze starých domácností si jistě pamatujeme rozličné tvary tohoto vděčného nádobí. V kuchyních se hromadily nejrůznější:
o   hrnce a malé hrnky
o   rendlíky s pánvemi
o   ohromné pekáče
o   formy na bábovky
o   cedníky a naběračky
o   barevné mísy
o    bandasky a baňaté džbány
smaltované nádobí

Používaly se všechny možné praktické předměty a doplňky. Byly k vidění v modré barvě, která byla pro toto nádobí typická, ale i v jiných barevných variacích. Navíc byly dekorovány hezkými obrázky. Smalt je jako materiál použitý na nádobí báječný, neboť je:
o   zdravotně nezávadný
o   trvanlivý
o   barevně stálý
Bohužel je smalt ale také křehký. Jakmile se tenounká vrstva smaltu odloupne z plechové či litinové nádoby, je nejlepší ji již nepoužívat. Odkrytý kov se totiž může postupně uvolňovat během vaření do jídla. Mimo to se na poškozeném místě časem vyskytne rez a díry.
smaltovaný kov

Zasaďte si muškáty do hrnce

Staré smaltované nádobí, které už dosloužilo, se bude skvěle vyjímat nejenom v kuchyni, ale i na zahrádce.
o   Můžete si do starých hrnců nasázet například muškáty a petúnie. Velmi efektně se budou vyjímat na okna a zápraží domů a chalup.
o   Použijete-li nádoby vyšší, jako jsou například konvičky, džbánky a bandasky, budou originálními vázami, do kterých vkusně naaranžujte řezané květiny.
o   Nebo do nádob umístěte větvičky s plody ve výrazných barvách.
o   A klidně si nějaký starý hrnec jen tak narazte na plot.