Vysázet na našich zahradách banánovníky se zdá býti jako utopie. Ovšem, že to ale jde, protože některé z odrůd banánovníků přežijí i mírné zimy. Jiné odrůdy jsou zase ideální do velkých květináčů, anebo je možné je vysadit pouze na jednu sezónu. Proč to tedy nezkusit, vždyť banánovníky jsou rostliny atraktivní, se zajímavými listy i květy a zaujmou každého.
velký banánovnik

Mrazu odolné banánovníky

Banánovníky se mohou jevit jako ryze tropické rostliny, ale tento rod má veliký areál výskytu a vícero odrůd. Banánovníky vyrůstají i v horách severní Indie, Myanmaru, anebo Číny. Listy těchto banánovníků snesou minimální teplotu nula stupňů Celsia a jejich kmen až pět stupňů Celsia. Takže má banánovník šanci přežít i u nás v českých zahradách.
zelené banány

Banánovník ze semínka

ü  Původní druhy banánovníků je možné a také snadné vypěstovat ze semen, která jsou dostupná v internetové nabídce.
ü  Kultivary banánovníku také jednoduše vypěstujeme z odnoží, které jsou odřezávané těsně u kmínku.
Před výsevem banánová semínka nejprve namočíme po dobu dvou dnů do vody a poté je vyséváme do rašelinného substrátu, hned pod povrch půdy. Čerstvá semínka banánovníku by měla vyklíčit do jednoho měsíce.

Pěstování banánovníků

Mladé rostlinky banánovníku vyžadují:
ü  kvalitní, na živiny velice bohatou půdu
ü  pravidelné přihnojování
ü  vydatnou zálivku
ü  co nejvíce světla
ü  nádobu, která je vysoká a široká minimálně čtyřicet, až padesát centimetrů
banán rostlina

Jakmile se banánovníky uchytí, rostou velice rychle. Také pokud jsou v dobrých podmínkách, vykvétají již po roce, nebo dvou letech.
ü  Jestliže se banánovníky ohýbají za světlem, můžeme rostlinou otáčet.
ü  Po odkvětu matečná rostlina banánovníku odumírá. Její kmínek odřezáváme až potom, kdy vyrazí statné odnože.
U nás v Evropě je možné pěstovat banánovník Červený tygr, který pochází z podhůří Himálají v severovýchodní Indii. Jeho název pochází od efektního červeného žíhaní na listech.