Geotextilie pod bazén https://www.chlorito.cz/geotextilie by se měla pod nádrž na koupání pokládat vždy. Je to ochranný prostředek, který zabání poškození skeletu bazénu, což platí zejména pro nadzemní bazény, pokládané přímo na trávník.

Tlak vody – jaký je tlak vody v hloubce světových oceánů, je až nepředstavitelné, když dokáže rozdrtit ocelové pláty opláštění ponorek. V nejhlubším bodě světových oceánů je až tisíckrát větší, než běžný atmosférický tlak vzduchu, který dýcháme. Tlak vody v bazénu je pochopitelně mnohem menší, ale ten nelze srovnávat s odolností batyskafů. Pokud položíme nádrž na hrbolaté dno plné kamínků, tlak vody může dno zdeformovat nebo i proděravět, proto se pod bazén pokládají geotextilie, aby tomu zabránily. Provádí se to tak, že se terén pečlivě vyrovná do roviny, zbaví drobných nerovností a kamenů a dalších nebezpečných předmětů, udusá a položí se na něj podložka, která sníží působení tlaku vody v kontaktu s povrchem zeminy.

voda v bazénu

Prorůstání kořenů – kromě kamenů neblaze působí na konstrukci bazénu i kořeny stromků a keřů v okolí. Mohou prorůst až přímo k materiálu bazénového dna a poškodit jej. Geotextilie tomu brání a kořeny si pak musí najít jiné místo. Podložka také zabraňuje růstu plevelu a travních drnů, které by mohly dno nadzvedávat a deformovat.

dívka v bazénu

Kameny a kamínky – každý drobný kamínek může mít neblahý vliv na funkci bazénu a zejména na jeho životnost. Proto buďte pečliví při úpravě terénu a na geotextilní podložku pod bazén rozhodně nezapomínejte. Stejně jako kameny mohou působit i zapomenuté stavební sutiny, kousky plastů nebo kovů.

Plísně a hniloba na dně zvenčí – rozvoj hniloby a plísně nám bude vadit hlavně v okamžiku, kdy se rozhodneme bazén složit a uklidit, např. po skončení koupací sezóny, kdy si nepřejeme jej zazimovat. Tehdy nám geotextilie pomůže v tom, že nebude nutné pracně čistit bazénové dno od plísní a hniloby.