Po zimě je nutné projít každý kousek a zkontrolovat skoro všechny součástky, zdali je vše v pořádku a lze si vychutnat jízdu skutečně bezpečně. Velkou pozornost bychom měli věnovat i řetězům, které jsou velmi důležitou součástí u některých typů motocyklů. Jakmile naoko vidíme prověšený nebo jinak poškozený řetěz, je lépe uvažovat o koupi nového.
modrá motorka.png

Poškozený řetěz nepatří do provozu

Pokud je vytahaný, tak má nepravidelný průvěs a také samozřejmě pěknou boční vůli v samotných článcích, jak vnitřních, tak vnějších. Pokud se přece jenom rozhodneme projet, že by to možná mohlo sednout, protože se mylně domníváme, že naše motorka dlouho stála, tak užíváním se vše zase srovná, tak moc spokojeni s jízdou nebudeme. Už jen příznaky škubání, šustění nebo vrzání nevěstí nic dobrého. Když se pak pouhým okem podíváme na články a válečky, nemusíme být velkým odborníkem, abychom zjistili jejich poškození v podobě obroušených plošek. To je pouhý začátek, zpuchřelé kroužky snadno propustí olej a ten je důležitý ke správnému a hladkému pohybu. V krajním případu lze očekávat poškozené a popraskané válečky nebo destičky.
červená motorka.jpg

Je lepší se obrátit na odborníky

Každý model motorky má svoje technické parametry. Řetězy na motorku se vyrábí v různých provedeních, hlavně v délce, šířce, profilu a vhodnosti na daný typ. Enduro bude zajisté potřebovat jiný, než běžná silniční. Je skutečně rozumné si zakoupit celou řetězovou sadu, vždyť jde o bezpečnost a zdraví jedince. A nejen to, může dojít k poškození dalších součástek a pak je skutečně pozdě si říkat, že se měl už tehdy ten řetěz vyměnit, což by finančně vyšlo mnohem lépe.

Sportovní motorky – u nich není rozhodující výdrž řetězu, tak se používají netěsněné řetězy, bez kroužku nebo se speciálním odlehčeným kroužkem. Takový řetěz vyžaduje velmi častou údržbu v provedení pořádně namazaných pohyblivých částí.
rezavý řetěz.jpg

Silniční motorky – mají svoje řetězy podle kubatury stroje. Nejčastěji se používají těsněné. Díky těsnění mazivo zůstává uzavřeno uvnitř pouzdra, tím pomáhá snižovat tření ploch.

V dnešní době lze zakoupit kvalitní řetězy i v barevném provedení, takže skvělý funkční design.