Mnoho nemocí známe jen z vyprávění. Některé souvisejí s chudobou a nedostatečnou hygienou, proto se na ně v naší republice dávno neočkuje. Jenomže se některé z nich opět začaly mezi lidmi vyskytovat, a nemocných často neustále přibývá.

lékař

TUBERKULÓZA
I když proti tuberkulóze existuje očkování i léčba, ve světě je zaznamenán znepokojivý vzestup tohoto onemocnění. Ročně se celosvětově nakazí až devět milionů lidí, z nichž skoro dva miliony lidí umřou. Tuberkulóza se přenáší kapénkovou nákazou vzduchem. Tuberkulóza byla známá jako onemocnění chudých venkovanů. V 19. století však byla téměř vymícena, ovšem nyní se opět objevuje na scéně.

Příznaky tuberkulózy
Pokud se u vás objeví silný dráždivý kašel, který trvá dlouhodobě, a při němž vykašláváte hleny a krev, navíc k tomu máte horečku, ubýváte na váze a jste celkově vyčerpaní a malátní, navštivte ihned lékaře.

Léčba
Léčba bývá náročná a vyžaduje dlouhodobé užívání antibiotik, která sníží počet bakterií v plicích a v krevním oběhu. Včasná diagnóza je vždy předpokladem pro úspěšné vyléčení.

léky

Prevence
Proti tuberkulóze se dá snadno chránit očkováním. Očkování je v České republice povinné a je stanoveno zákonem. Mezi další formy prevence patří dodržování základních hygienických návyků a zdravotních zásad.

ČERNÝ KAŠEL
Černý kašel byl u nás vymícen, ovšem v posledních letech se opět mezi lidmi vyskytuje. Na vině je vysoký počet přistěhovalců. Nakažených tak přibývá, a nejsou výjimkou ani úmrtí na toto vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší vzdušnou cestou, především kašláním, kýcháním a smrkáním.

Příznaky černého kašle
Černý kašel začíná lehkými potížemi, jako je rýma a pocit slabosti. K tomu se postupně přidá typický suchý a kokrhavý kašel, jehož záchvaty jsou vyčerpávající, mnohdy způsobují zvracení a mohou trvat i déle než tři měsíce.
doktor

Léčba
Při léčení černého kašle se používají antibiotika.

Prevence
Očkování proti černému kašli je u nás povinné, protože je ale hlášeno stále více případů, je vhodné nechat se přeočkovat, zvláště se to týká budoucích rodičů, aby ochránili nejen sebe, ale i své dítě.