Pokud chcete zažít trochu jiné festivaly, než jsou naše domácí letní akce, máme pár tipů kam se vydat. Nebo se tam podívat v rámci vaší dovolené. Ale pozor, jsou dost akční a někdy jde o zábavu dost nebezpečnou. Zkrátka nic pro „citlivky“!
 relax na horách
Ve Španělsku
Slyšeli jste někdy o bitvě La Tomatina? Hlavní zbraní, jak napovídá název, jsou rajčata. Spotřebuje se asi 120 tun rajčat. Zapojit se může každý. Účastníci prostě „střílí“ po sobě zralými rajčaty. Dle pravidel se mají propíchnout prstem, aby nebyla příliš tvrdá a nebezpečná. Tato zábava je pořádána ve vesnici Buňol, která je vzdálena jen asi 40 kilometrů od Valencie. Má dlouhou tradici. Pořádá se již od roku 1945, vždy čtvrtou středu v srpnu (svátek sv. Ludvíka).  A vždy přiláká davy turistů z celého světa.
 
V Itálii
Tento tip je opravdu jen pro silné jedince, kteří se navíc nebojí velkých výšek. Koná se každoročně v italské části Alp. Účastníci akce tráví většinu času ve výšce několik stovek metrů, kde jsou zavěšeni v sítích na dlouhých lanech. Je to taková relaxace s výhledem na krásnou přírodní scenerii. Ti ještě akčnější odvážlivci se po lanech také prochází. Pokud se na lana účastník necítí, nevadí. Je zde připraven bohatý doprovodný program. Také jsou zde workshopy a možnost zúčastnit se různých kurzů. Třeba jógy nebo paraglidingu. Pořadatelé zde nabízejí relaxaci, uvolnění i adrenalinovou zábavu!
 kostel u moře
V Řecku
Řekové se také umí „odvázat“. Třeba ti na ostrově Chios. Jeho obyvatelé vždy jednou v roce rozpoutají válku dvou kostelů. Jde o kostel Angios – Marcos a kostel Panaghia Ereithiani. Jde o velkou světelnou podívanou, kterou je ovšem návštěvníkům doporučováno sledovat z bezpečné vzdálenosti. Začíná to po západu slunce. Znepřátelené strany po sobě začnou střílet světelné rakety. Zvítězí bojovníci, kteří se dokáží trefit jako první do zvonu kostela protivníků. Jaká je při této zábavě spotřeba kostelních zvonů zdroje neuvádí!