Sushi, judo, kimono, origami, ikebana, bonsaj, gejša, kamikadze, Honda, Yamaha, nebo Suzuki. Tyto výrazy nejsou zdaleka české, ale za dobu, kdy do naší kultury proudí i jiné směry natolik zdomácněly, že téměř nikdo nezaváhá nad obsahem těchto pojmů.
 japonská zahrada
Nejrychleji se do Japonska dostanete pochopitelně leteckou dopravou, cesta trvá v průměru okolo 15 hodin. Záleží na každém, jak velký je dobrodruh a zda se na dovolenou vydá na vlastní pěst, nebo raději využije nabídky cestovní kanceláře. Zde je výhodou, že po dobu pobytu je vám k ruce delegát, nebo průvodce. Nikdy nezapomínejte sjednat si cestovní pojištění, lékařská péče je zde velmi drahá.
 
První zmínka o lidech, kteří zde žili je před 5 tisíci lety, tedy ve starší době kamenné. Původně zde vládl mytologický císař Jimmu. Písmo a buddhismus je zde zaznamenán už od 6. století před našim letopočtem. Japonsko si dlouho nepustilo „cizince“ na pevninu, až kolem roku 1850 byla země donucena k otevření přístavů pro americké i evropské obchodníky.
 
Japonská architektura je doslova dech beroucí, typické japonské zahrady a buddhistické chrámy mají vskutku své kouzlo.
Milovníci přírody by neměli zapomenout na národní parky. Právě japonská příroda je velice rozmanitá, na jedné stránce můžete narazit na volně vyvěrající horké prameny, na straně druhé můžete okusit lyžování, které je údajně ještě lepší, než to v Alpách – jen sníh je prý vlhčí. Odpočinout si můžete v síti horkých minerálních lázní, kde na návštěvníky čeká vskutku bohatý program.
Pro milovníky kultury je tu zase tradiční japonské divadlo.
 japonský dům
Co se týče japonské kuchyně, tak to by se dalo hovořit dlouhé hodiny. Jídla jsou nízkotučná, nejoblíbenější ostrá chuť je z tradiční rostliny wasabi, na kterou jen tak nezapomenete. Tradiční omáčka se připravuje ze sójových bobů a je neodmyslitelnou součástí této kuchyně. Polévka se připravuje s těstovinou, zeleninou i kousky ryb. Sushi snad není třeba ani představovat – jde o váleček z rýže, syrové ryby a mořské řasy.
Typickým alkoholickým nápojem je rýžové víno, mezi nealko nápoje se na první místo řadí čaj.
 
Hlavně na veřejnosti nesmrkejte – to je považováno za naprosto nepřípustné! Pokud ale budete na veřejnosti srkat, ať už nápoj, či jídlo – dáváte tak najevo, že vám chutnalo.
 
V této rozmanité a zajímavé zemi si každý návštěvník přijde na své a domů pojede plný zážitků a nových poznatků.