V loňském roce jsem zůstala stát s otevřenou pusou u sousedů na zahradě, kde měli vysázeno několik rostlin marihuany. Koukala jsem jak blázen, táhne jim na 80. Nejdřív jsem myslela, že jim to tam propašoval vnuk, ale uzemnili mě tím, že si ji pěstují každý rok a používají ji na své zdravotní problémy.
rostliny marihuany.jpg
Jedna věc jsou utajené velkopěstírny, kdy se lidé snaží na prodeji marihuany vydělat a dodávají ji mladým lidem a dalším zájemcům. To je šíření drogy a musí být tvrdě postihováno. Ale pár rostlin doma na zahradě?
O účincích marihuany se vedou dalekosáhlé debaty. Existují ty pozitivní, i ty negativní. Samotné mi u několika lidí, kteří více než deset let pravidelně kouřili jointy, přišlo, že se jejich myšlení a mentalita změnily. Degenerovali. Jsou ale tací, kteří si ji dají jen pro inspiraci, zlepšení nálady a podobně. Jen příležitostně. Je to špatně? Je to horší než konzumace alkoholu? Nemusí se pouze kouřit, dá se použít i v kuchyni, například do bramboráků nebo koláčků.
bylina konopí.jpg
Jenže to je jen jedna stránka marihuany. Ta druhá se týká jejích léčivých účinků. Ty tam prokazatelně jsou. Pomáhá ale spíše při mírnění obtíží, než že by odstranila příčinu onemocnění. Přesto u mnohých nemocí pacientům usnadňuje život a ulevuje od bolestí. U některých nemocí jsou účinky prokázané, u jiných se to říká, ale prokázané to není. Nejčastěji ji užívají pacienti s roztroušenou sklerózou, lupénkou, artritidou, Parkinsonovou nemocí a Alzheimerovou chorobou. Zkoumají se její účinky u duševních chorob, jako jsou deprese nebo schizofrenie. Určitě je v ní ukrytý velký potenciál. Hlavně se jedná o čistě přírodní produkt a navíc lehce dostupný, bez větších finančních investic.
Pravidelné užívání může vyvolat závislost. Ovšem během výzkumů byla prokázána jen u malého procenta lidí. Experti ji spíše berou jako odrazový můstek k tvrdším drogám, které už jsou opravdu destruktivní.