Nejdůležitější, nejprospěšnější, a také nejpřirozenější pohybovou aktivitou pro člověka je chůze. Za celý svůj život každý nachodíme více než sto tisíc kilometrů. Ať už jdete do školy, do práce, na nákup, na procházku nebo za sportem, naše nožky namáháte. Odnesou vás všude tam, kam potřebujete. A mnohdy se k nim ani nechováte zrovna nejlépe. A přitom včasnou péčí předejdete nepříjemným zdravotním komplikacím. Co ale dělat, když už je s každým došlápnutím něco v nepořádku?

balonky

·         Pedikúra, klidně i domácí
Nohám byste měla věnovat dostatečnou péči v podobě pedikúry. Pokud se vám nechce za takovou službu utrácet peníze, dělejte si ji klidně sami doma. Bohatě vám postačí pravidelné koupele, které změkčí kůži na chodidlech. Kůži poté obruste pemzou nebo peelingem, zamezíte tak zbytečným otlakům, které v botě nohu deformují. Nehty stříhejte opatrně, abyste si nezanítili nehty. Po ošetření nožky osušte a vetřete výživný krém.

nohy

·         Vhodná obuv
Vysoké podpatky jsou sice elegantní, pokud v nich ale trávíte většinu dne, zapříčiníte si deformaci nohy. Nejčastější potíží pak bývá vbočený palec, plochá noha, syndrom tarzálního tunelu či Morthonova neuralgie. Přetěžovaná noha je pak nestabilní a vede to k nepříjemným bolavým chvílím. Proto si raději kupujte pohodlné boty, ve kterých vydržíte bez bolesti celý den.

·         Choďte naboso
Ten, kdo chodí naboso, mívá nohy zdravé. Je to tím, že chůze bez bot je jakousi masáží pro chodidla. Dotýkáním se všelijakých nerovností se stimulují akupresurní body a také se aktivují i ty svaly, které jsou v botách nečinné.

·         Pozor na plísně
Plíseň můžete chytit nejen na koupalištích, v sauně či v tělocvičně. Plíseň si můžete způsobit nošením nevhodné obuvi, ve které se vám potí nohy. Proto si vždy nohy po umytí pořádně osušte, abyste plísním neposkytovali živnou půdu.

moře

·         Snižte svou váhu
Pokud trpíte nadváhou, jsou vaše nohy přespříliš zatěžovány, a to vám nesvědčí. Proto byste měla zvážit redukci vaší váhy, ulevíte tak nejen nohám, ale i celému organismu.