Život s cukrovkou


Cukrovka (Diabetes mellitus) se objevuje v okamžiku, kdy buď slinivka přestane produkovat hormon inzulín, anebo tělo nedokáže využívat inzulín, který produkuje. Glukóza, hlavní zdroj energie pro tělo, se bez přítomnosti inzulínu nemůže rozštěpit a sloužit jako energetická zásoba buněk. Glukóza se tedy hromadí v krvi, postupně se dostává do ledvin a do moči. Nevyváženost hladiny cukru vede k častějšímu močení a žízni.

inzulín


Cukrovka způsobuje mj. zúžení malých cév v těle. Zdá se, že čím je vyšší hladinu cukru v krvi, tím více se malé cévy zužují. Cévy potom transportují méně krve a krevní oběh je tím narušen. A špatný krevní oběh vede ke komplikacím jako je: onemocnění ledvin, špatné hojení ran, k očním problémům a problémům s dolními končetinami.

ovoce


Cukrovka rovněž narušuje metabolismus tuků a zvyšuje riziko, že se ve velkých cévách vytvoří povlak z cholesterolu. To znamená, že u pacientů s cukrovkou je větší riziko srdečních onemocnění.

Existují dva druhy cukrovky. Lidé, kteří trpí cukrovkou 1. typu si musí píchat inzulín, aby udržovali rovnoměrnou hladinu cukru v krvi.

U lidí s cukrovkou 2. typu sice tělo inzulín produkuje, ale organismus na něj správně nereaguje. Tento typ je často spojen s obezitou a ovlivnit hladinu cukru v krvi je možné zhubnutím a dietou. Udržování správné tělesné hmotnosti je důležitou součástí boje proti této chorobě. Nízkokalorická strava a pravidelné přiměřené cvičení jsou tou správnou cestou. Vhodné je denně chodit rychlou chůzí alespoň hodinu.


Existují také potravinové doplňky, které mohou pomoci zabránit některým komplikacím při cukrovce. Jsou to zejména vitamíny B6, C a E, chrom, hořčík, mangan, fosfor a zinek. Vyhledáte-li specialistu na výživu, pomůže vám sestavit stravovací program.

Cukrovka je vážným onemocněním, a proto byste měli být v péči lékaře. Přitom je ale dost toho, co můžete pro zvládnutí této nemoci udělat sami.

Život s cukrovkou
4 (80%)2

Autor příspěvku: luxity.cz